← zpět na přehled | NEMOVITOSTI PRODANÉ

Zrekonstruovaný historický vinný sklep s ubytováním * Vrbice

Replika tohoto historického sklepa byla vystavěna ve skanzenu ve Strážnici, jako ukázka historických vinařských stavení na Jižní Moravě

Zrekonstruovaný historický vinný sklep s ubytováním (UP 112,8 m2) * Vrbice

Na Vrbici (nikoliv ve Vrbici), jak se ve vyhlášené vinařské obci, ležící na kopci uprostřed trojúhelníku obcí Kobylí, Čejkovice a Bořetice správně říká, je několik set vinných sklepů. Dnes Vám nabízím k prodeji jeden z nejstarších z nich. 

Jedná se o bývalý tzv. „spojený objekt vinohradnického sklepa, lisovny a sýpky na obilí“, označený parcelním číslem 3/2, který je poprvé zachycen na mapě Stabilního katastru již v roce 1876. Tento historický vinný sklep se nachází na vlastním pozemku o velikosti 65 m2 na jižním okraji vsi, tvořené shlukem chalup a lisoven. Sklep je přístupný po asfaltové komunikaci a posledních pár metrů po nezpevněné obecní cestě. Parkovat se dá v těsné blízkosti.

Prostor lisovny (28,9 m2) má čtvercový půdorys, zahloubený asi 1 m pod úroveň okolního terénu, takže se do ní schází po několika dřevěných schůdcích. Stěny jsou široké, podzemní část je vystavěná z kamene, nadzemní z pálených cihel. V čelní stěně jsou tři větrací otvory opatřené mříží. Strop lisovny je trámový s prkenným záklopem, neobvyklá výška místnosti, pohybující se okolo 3,5 metru byla způsobena nutností umístit zde rozměrný vinařský lis. Tento velmi zachovalý lis, který stále tvoří dominantu a ozdobu lisovny, byl vyroben již v roce 1827 V lisovně „u lisu“ je pohodlné posezení pro 12 osob.

Klasický vinný sklep (31,7 m2) je z lisovny přístupný nedlouhou šíjí, která ústí do klenutého prostoru, kde byly na trámových kantýřích uloženy sudy s vínem. Původní, velmi zachovalé sklepní prostory, větrané sopouchem, nadále slouží k uskladnění a archivaci vína.

Specifikou této unikátní stavby je především její rozměr. Vysoké stěny lisovny, prodloužené navíc o polopatro bývalé sýpky, přístupné po původním vysokém schodišti, dosahují téměř čtyři a půl metru výšky. Prostorné polopatro (31 m2) je dnes kompletně zrekonstruováno a najdete zde pěkný obytný prostor s kuchyňským koutem, pohovkou a postelí a také koupelnu se sprchou a WC. Stejně vysoká jako lisovna je i rozměrná sedlová střecha, využívaná v minulosti k ukládání sena. Stavební celek lisovna tak již z dálky působí dojmem rozložitosti a stability. Dnes je podkroví, přístupné po nových mlynářských schodech (21,2 m2) upraveno na skromnou, ale pohodlnou ložnici se šesti lůžky.

Na zrekonstruování budovy se podíleli v roce 1973 studenti Fakulty Architektury VUT Brno, studenti Ústavu evropské etnologie a návrh vědecké rekonstrukce originální stavby vypracoval Ing. arch. Otakar Máčel. Umístění stavby v terénu reflektuje originální situaci v lokalitě. Stavba byla provedena z nového, částečně nepůvodního materiálu, pálené cihly a cementové malty. Pro zajímavost, ve skanzenu ve Rožnově pod Radhoštěm byla vystavěna přesná kopie tohoto vinného sklepa, jako důkaz historické důležitosti této budovy. A pokud Vám připadá sklep nějaký povědomý, možná je to proto, že se v něm kdysi natáčel film Plavení hříbat.

Vinný sklep je napojen na elektřinu, obecní vodovod a první patro i na kanalizaci. V lisovně i v obytné části jsou krbová kamna, teplou vodu zajišťují elektrický kotel. Celý objekt tak lze využívat i celoročně.

Objekt vyžaduje běžné drobné opravy a údržbu, je však plně funkční a připravený přijmout k přespání až 8 osob.

Obec Vrbice, která v roce 2014 získala ocenění Vesnice roku a je druhou nejvýše položenou obcí v okrese Břeclav, disponuje běžnou vesnickou infrastrukturou. Je zde pošta, základní a mateřská škola, restaurace, obchodní středisko (COOP) a spousta vinařství a penzionů. Největší zajímavostí obce je soubor kamenných vinných sklepů s goticky lomenými oblouky na vstupu. Jedinečné sklepy protkávající kopec Stráž v sedmi patrech.

Pokud vás tento historický vinařský skvost zaujal, ozvěte se mi, půjdeme se na něj spolu podívat.

 

Podrobné informace najdete také zde:

PRODÁNO